ME NORTH
District No. 3640

Past District Deputies from Maine

Year Name District Lodge

1892 W.O. Alden Portland

1893 W.O. Alden Portland

1894 Charles L. Snow Bangor

1895 T. J. Hurley Bangor

1896 George P. Dewey Portland

1897 Edward Parsons Portland

1898 Frederick J. Ilsley Portland

1899 Geo. M. Kavanaugh Lewiston

1900 William T. Casey Bangor

1901 H. D. Stewart Bangor

1902 H. D. Stewart Bangor

1903 Robert F. Somers Portland

1904 Don A. H. Powers East Houlton
Holman F. Day West Lewiston

1905 W L. Mountaine East Bangor
Carl E. Pierce West Lewiston

1906 John H. McFaul East Eastport
J. F. Hill West Waterville

1907 John H. Rice East Bangor
Will C. Atkins West Augusta

1908 R. W. Shaw East Houlton
Charles H. McCarron West Lewiston

1909 Harry E. Nicholas East Eastport
William White Case West Rockland

1910 Charles P. Jordan East Bangor
William S. Lord West Portland

1911 Charles P. Jordan East Bangor
Joseph W. Mitchell West Portland

1912 Charles Carroll East Houlton
Geo. S. McCarty West Lewiston

1913 H. N. Paine East Eastport
Ora A. Meader West Waterville

1914 John H. Hickey East Old Town
Edwin S. Lincoln West Gardiner

1915 F.E. Mincher East Bangor
William M. Leighton West Portland

1916 Wilbur T. Emerson East Augusta
Herschel Shaw East Houlton

1917 Joseph J. Marriott East Houlton
Albert L. Kavanagh West Lewiston

1918 Alexander J. Latno East Old Town
Leon M. Small West Rumford

1919 John R. Roche East Eastport
Elmer H. Waterhouse West Portland

1920 Willard S. Lewin East Houlton
F. J. Simonton West Rockland

1921 Stanley A. Fish East Old Town
William T. Pierce West Gardiner

1922 William P. Stanyan East Bangor
E.D. Noyes West Waterville

1923 John B. Frost East Eastport
Francis M. Langley West Lewiston

1924 R. L. Ervin East Waterville
Lester C. Ayer West Portland

1925 P.L. B. Ebbett East Houlton
Hiram Willard West Sanford

1926 Wilford P. Perry East Augusta
P.M. Israelson West Rumford

1927 Alexander J. Latno East Old Town
L. Eugene Thebeau West Bath

1928 William P. Toulouse East Waterville
C. Dwight Stevens West Portland

1929 Mills T. Barber East Bangor
L. Kenneth Green West Lewiston

1930 Alden W. Allen East Millinocket
Charles H. Authier West Sanford

1931 Albert C. Jones East Rockland
Albert L. Skinner East Houlton

1932 Samuel Hillson East Waterville
John A. McDonald West Gardiner

1933 P.P. Fitzpatrick East Millinocket
Fred L. Sylvester West Lewiston

1934 J.O.E. Noel Jr. East Waterville
Arthur D. Welch West Portland

1935 Albert G. Merritt East Houlton
Clarence H. Thyng West Sanford

1936 Paul F. Fitzpatrick East Gardiner
John P. Carey West Bath

1937 Ralph C. Ketchen East Old Town
Arthur J. Lesieur West Biddeford-Saco

1938 Ernest C. Simpson East Waterville
Romaine J. Marcoux West Lewiston

1939 William E. Russell East Millinocket
Walter S. Spaulding West Portland

1940 Harold R. Keniston East Waterville
Joseph L. Brown West Sanford

1941 Gordon W. Drew East Augusta
Arthur J. Henry West Bath

1942 George Edward Roach East Houlton
H. Joseph Madden West Rumford

1943 Erwin R. Johnson East Houlton
Alton A. Lessard West Gardiner

1944 Roland E. Lancaster East Bangor
Daniel E. Crowley West Biddeford-Saco

1945 Edward Barron East Waterville
Leon H. Jeffers West Portland

1946 John P. Hall East Houlton
John McComb Jr. West Sanford

1947 James E. Mulvany East Bangor
Robert G. Brewer West Rockland

1948 M. J. McGrail East Gardiner
Fred S. Orino West Rumford

1949 Lewis S. Fling East Millinocket
John J. Maloney Jr. West Lewiston

1950 Joseph J. Cummings East Augusta
Edward J. McMann West Bath

1951 Oscar P. Benn East Houlton
Edward T. Twomey West Portland

1952 J. Gerald Bollier East Gardiner
Arthur J. Lambert West Biddeford-Saco

1953 Gerard L. Ferland East Waterville
Charles F. Harlow West Sanford

1954 Harry H. Baulch East Houlton
Henry J. Parent West Rumford

1955 Robert Martin East Augusta
Alfred L. Bolduc West Lewiston

1956 Henry W. Merritt East Old Town
Carl M. Stilphen West Rockland

1957 Morris H. Shafmaster East Bangor
Leon F. Jones West Biddeford-Saco

1958 William P. Mennealy East Presque Isle
Brian M. Jewett West Bath

1959 William P. Mennealy East Presque Isle
Lawrence C. Murphy West Rumford

1960 S. Carl Pierson East Houlton
Harold E. Lane West Lewiston

1961 Howard B. Ragsdale East Waterville
John H. Nugent West Portland

1962 J. Robert Lothridge East Augusta
Carl O. Blackington West Rockland

1963 Robert S. Fuller East Gardiner
J. Woodrow Vallely West Sanford

1964 William A. Tippens East Millinocket
Bertrand A. Lacharite West Brunswick

1965 Emile J. Godin East Old Town
Charles M. Gallagher West Biddeford-Saco

1966 Elmer Z. Coombs East Bangor
Edward N. Hartnett West Bath

1967 Donald L. Edwards East Houlton
John J. Koris West Rumford

1968 Raymond R. Caouette East Waterville
Joseph Winner West Lewiston

1969 Robert C. Bachand East Augusta
Seymour Nathanson West Portland

1970 Ken Woodman East Gardiner
Perley A, Bartlett West Rockland

1971 John J. Nahra East Old Town
Paul Simard West Brunswick

1972 Joseph W. Cummings East Millinocket
Rowland "Duke" Morgan West Sanford

1973 Robert L. King East Bangor
Gene A. Palmer West Biddeford-Saco

1974 David B. Dunn East Houlton
Philip H. Oliver West Bath

1975 G. Anthony Jones East Waterville
Armand J. Beauchesne West Rumford

1976 Charles Walker East Presque Isle
Robert Crabb West Portland

1977 Adjutor Pare East Augusta
William Rowe West Lewiston

1978 Grandville Macmillian East Old Town
Doug Urquhart West Rockland

1979 William May Coastal Brunswick
Sheridian Smith Central Farmington
Ed Chasse North Millinocket

1980 William Ramsey Coastal Sanford
Randy House Central Gardiner
Louis Bligh North Bangor

1981 Edward Jenks Coastal Bath
Bernard Morway Central Waterville
Maruice Collins North Presque Isle

1982 Arthur Fish Coastal Rockland
John Rioux Central Rumford
Bill Putnam North Houlton

1983 Amos McCallum Coastal Biddeford-Saco
Larry Ronco Central Augusta
Larry Spinney North Old Town

1984 Charlie Nash Coastal Brunswick
Maroon Nemer Central Skowhegan-Madison
Jake Goss North Millinocket

1985 Yvon Bourque Coastal Sanford
Samuel Michaels Central Lewiston
Walter Morrison North Presque Isle

1986 Fred Leone Coastal Portland
Claris Ranger Central Farmington
Doyle Wheeler North Bangor

1987 Justin Ingersoll Coastal Bath
Ross Orr Central Waterville
Lawrence Ross North Houlton

1988 Ron Swanson Coastal Rockland
Allen Richards Central Rumford
Francis Preble North Old Town

1989 Richard Yankura Coastal Biddeford-Saco
Jack Mallet Central Gardiner
Ron Mcnally North Millinocket

1990 Regis Fortin Coastal Brunswick
Phil O'Brion Central Farmington
Tony Vafiades North Bangor

1991 George Milne Coastal Sanford
Rodney Woodrum Central Lewiston
Bruce Frame North Houlton

1992 Robert Carr Coastal Wells
David Fitzpatrick Central Rumford
Eugene Rideout North Millinocket

1993 Robert Morang Coastal Bath
Michael Toman Central Augusta
Francis Simon North Old Town

1994 Robert Carr Coastal Wells
Byron Philbrick Central Skowhegan-Madison
Bernard Webb North Houlton

1995 Roger Sicard Coastal Biddeford-Saco
Perley Beane Central Waterville
James Ferland North Presque Isle

1996 Frank Ricker Coastal Sanford
Louis Plante Central Rumford
Patrick Carroll North Bangor

1997 Paul Adams Coastal Bath
Harold O. Small Central Farmington
John H. Nicholson North Millinocket

1998 Tom Elliott Coastal Bath
Douglas Webber Central Augusta
John Ring North Sebasticook Valley

1999 Fred Murphy Coastal Rockland
Elmer Berry Central Lewiston
Gary McGlothlin North Ellsworth

2000 Harry Desjardins Coastal Biddeford-Saco
Donald Richard Central Rumford
Andy Constantine North Bangor

2001 Allen St. Pierre Coastal Portland
Donald Mallett Central Waterville
Clarence Bryant North Old Town

2002 Jack Clines Coastal York
James Walton Central Gardiner
James Lincoln North Houlton

2003 Bruce Brunelle Coastal Sanford
Gary Beane Central Skowhegan-Madison
Ronald McInnes North Millinocket

2004 Richard Libby Coastal Wells
Thomas Callahan Central Augusta
Gregory Daniels North Presque Isle

2005 Roger Normandeau Coastal Sanford
William Deshaies Central Farmington
Donald Piper North Greater Ellsworth
r


Back to top
 
 
Server: wsprd2
Apply Today! Get your Elks Visa® card.
Offer Terms and Conditions